fbpx

Jak ocenić temperaturę koloru?

Porady kolorystyczne

Jakie kolory nam pasują, ciepłe czy zimne?

W których lepiej wyglądasz?

Gdy dowiadujesz się, że powinnaś nosić kolory ciepłe albo chłodne (na przykład na podstawie analizy kolorystycznej), pojawia się pytanie: jak odnaleźć je w sklepie?

To jest właśnie temat dzisiejszego video poradnika. Zapraszam!

Dla tych, którzy wolą czytać, transkrypcja:

Temperatura koloru to jedna z wielkich niewiadomych zakupów ubraniowych. Przynajmniej tak wynika z tego, co mówią kobiety, z którymi się spotykam. Dowiadują się, że czerwień jest kolorem ciepłym, niebieski kolorem chłodnym – sprawa jest prosta. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z czerwienią malinową, która jest chłodniejszym odcieniem czerwieni, nasuwa się pytanie: czy kolor jest ciepły skoro ma chłodniejszy odcień czy już jest kolorem chłodnym? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozróżniać te dwa pojęcia.

Temperatura koloru to zagadnienie które ma podwójne dno.

Jak do niego podejść? Po pierwsze, musisz wiedzieć z jakich trzech kolorów podstawowych powstają wszystkie inne. Potocznie mówimy, że jest to czerwony, niebieski i żółty – tak naprawdę to magenta, błękit cyjanowy i żółty cytrynowy. Z tych trzech kolorów powstaje cała reszta, oczywiście z dodatkiem kolorów achromatycznych, czyli bieli i czerni. Jeżeli zastanowimy się, jaką temperaturę mają te trzy podstawowe kolory to sprawa jest dosyć prosta.

Czerwień jest ciepła, żółć jest ciepła, a niebieski jest chłodny.

Jeżeli więc zastanowisz się z jakich kolorów podstawowych powstał dany kolor odpowiesz sobie na pytanie o jego temperaturę. W filmie pokazuję przykład, ten przykład to zieleń. Są to dwie chusty: dwie zielenie. Jedna zieleń jest troszeczkę żółtawa, natomiast druga zieleń jest bardziej chłodna.
Jeżeli porównamy je ze sobą to będziesz w stanie dostrzec, że ciepła zieleń składa się z dużej ilości żółci i odrobiny niebieskiego, natomiast zieleń chłodniejsza składa się z większej ilości niebieskiego i tylko z odrobiny żółci.

Jak odpowiemy na pytanie, czy zielony jest kolorem ciepłym czy chłodnym? Właściwie to zależy jak bardzo dużo ciepłego składnika albo jak dużo chłodnego składnika jest w danym kolorze.

Trudniej jest gdy mamy do czynienia z kolorami, które są trochę brudne, trochę rozbielone, trochę przyciemnione. Pamiętaj: zastanawiaj się czy one są ciepłe czy chłodne. Zastanawiaj się jaka jest baza, czyli jaki ten kolor był przed rozbieleniem / przyciemnieniem / przyszarzeniem / rozwodnieniem.

 

Mogę ci pokazać małą ściągę.

Koło kolorów

to 12 barw czystych. Czyli: trzy kolory podstawowe, z których po zmieszaniu otrzymujemy trzy kolory pochodne, i z których po zmieszaniu ze sobą kolorów podstawowych z pochodnymi otrzymujemy kolory pochodne drugiego rzędu. Wszystko razem daje 12 barw czystych. Cała reszta kolorów powstaje poprzez rozbielenie, przyciemnienie, rozwodnienie, przyszarzenie właśnie tych kolorów czystych.

Grafika teoria_kolory ciepłe-zimne

Jeżeli koło podzielimy na pół, otrzymamy ciepłą stronę koła kolorów i chłodną stronę koła kolorów. Biegunem ciepła jest pomarańczowy, a do ciepłych kolorów zaliczamy barwy od ciepłych zieleni poprzez żółć, pomarańcz, czerwienie, ciepłe fiolety. Chłodna część koła kolorów to chłodne fiolety, błękity, turkusy i chłodne zielenie.

Jeżeli miałabym powiedzieć Ci co jest najważniejsze, jeżeli chodzi o określenie temperatury koloru to właśnie jest to przynależność do jednej bądź drugiej strony koła kolorów. Możesz ściągnąć koło kolorów na telefon i posiłkować się nim w sklepie. Popatrzysz na koło kolorów i na kolor w sklepie – będziesz wiedziała, gdzie ten kolor przynależy i jaką ma temperaturę.

Problem pojawia się, gdy  mamy do czynienia ze sweterkiem w kolorze chłodnej żółci. No i co wtedy? Przed chwilą przeczytałaś, że żółty jest ciepły, bo leży w ciepłej stronie koła kolorów. Czasem zdarza się tak, że temperatura główna, czyli przynależność do koła kolorów daje nam kolor ciepły, ale odcień tego koloru jest chłodniejszy.

Przykładem może też być malinowa czerwień. Ona oczywiście (jako czerwień) będzie kolorem ciepłym. Natomiast gdy porównamy tą czerwień malinową z innym czerwonym, klasycznym, będzie miała chłodniejszy odcień. Czyli można śmiało powiedzieć, że temperatura koloru jest dwupoziomowa. Po pierwsze: temperaturę koloru określa przynależność do ciepłej lub chłodnej części koła kolorów. Po drugie: czy ten kolor jest cieplejszy/ chłodniejszy od koloru czystego.

 

Kolejnym przykładem jest błękit. Każdy błękit jest chłodnym kolorem, ale może mieć cieplejszy odcień (przykładem będą turkusy). Podobnie jest z fioletem, z różem, jak i każdym innym kolorem. Jeżeli weźmiemy jako przykład limonkowy żółty, czyli delikatnie zazieleniały, to powiemy że on jest troszeczkę chłodniejszym żółtym, ponieważ ma w sobie odrobinę niebieskiego. Ta żółć jest więc chłodniejsza, ale czy to jest chłodny kolor? Nie, on dalej będzie ciepły.

Podsumowując: pamiętaj o tym że temperatura kolorów jest zawsze dwupoziomowa. Najważniejsza jest przynależność do koła kolorów, później rozpatrujemy odcień koloru. Czyli możemy mieć chłodny odcień ciepłego koloru. Możemy mieć ciepły odcień ciepłego koloru. Możemy mieć ciepły odcień chłodnego koloru i chłodny odcień chłodnego koloru. Temperatury w tych dwóch poziomach mogą się albo zgadzać, albo mogą być rozbieżne.

Jak to sprawdzać?

 

Pamiętaj koło kolorów jest podstawą w tym aspekcie.
Pamiętaj, żeby zawsze posiłkować się tym, że kolory powstają z trzech podstawowych. Jeżeli będziesz wiedzieć jaką mieszankę stanowi kolor: czy więcej tam jest żółć z czerwienią (czyli czegoś ciepłego), czy więcej jest niebieskiego (czyli czegoś chłodnego) to taką właśnie temperaturę ma dany kolor.

Odkryj, jaka temperatura kolorów najlepiej służy Tobie.

____________________________________________________________________________________________

  1. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o 12 typach kolorystycznych, to kliknij tutaj: 12 typów kolorystycznych.
  2. Chcesz dowiedzieć się: Jak określić swój typ urody? To zapraszam na videoporadnik.
  3. O zaletach poznania swojego typu kolorystycznego przeczytasz tutaj: Co Ci daje typ urody?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.