Kilka słów do mężczyzn

Porady dla mężczyzn Opublikowano: czwartek, 10 kwietnia 2014

Czy wygląd ma znaczenie?

Artykuł ukazał się w kwietniowym magazynie AKO SPORT.

Mężczyzna dbający o wygląd jest zniewieściały. Mężczyźni nie noszą różowych ubrań. Dbanie o wizerunek nie przystoi prawdziwemu mężczyźnie.
Jak często słyszałeś takie zdania? Mam nadzieję, że dzisiaj się z nimi nie zgodzisz i poczujesz, że to jak wyglądasz, ma moc. Może też wpływać na osiąganie przez Ciebie celów, zarówno zawodowych jak i prywatnych. W jaki sposób? Zacznijmy od początku.

Nie można zrobić drugi raz pierwszego wrażenia. To wiemy wszyscy. Odpowiedz sobie na pytanie, jak często zastanawiasz się, jakie Ty robisz pierwsze wrażenie.
Bez wątpienia najważniejszym z elementów pierwszego wrażenia jest ubranie. Poza nim są jeszcze między innymi mimika i postawa ciała. To tylko kilka elementów, które nasz mózg jest w stanie odebrać przez pierwsze kilka czy kilkanaście sekund spotkania, gdy opinia o Tobie powstaje w umyśle Twojego rozmówcy. Ty i Twoje umiejętności, cechy, wiedza to Twoja marka. Potraktuj ubranie jak logo swojej marki. Na pewno nie chcesz, aby Twoje logo było niedopracowane. Podpowiem Ci więc, jak zadbać o logo spójne z Twoją marką.

Zastanów się, w jaką rolę wchodzisz w danej sytuacji.
Wychodząc na ważne spotkanie, zastanów się, jaki komunikat chcesz przekazać. Inaczej przecież ubierasz się na piwo z kolegami, inaczej na rozmowę kwalifikacyjną, inaczej na ślub siostry, inaczej na urodziny teściowej. Wynika to z różnych ról, w które wchodzisz. Pierwszym elementem stworzenia wizerunku spójnego z Twoją osobą jest określenie ról, w które wchodzisz w ciągu dnia. Czy do pracy powinieneś ubierać garnitur? Czy masz małe dziecko, z którym spędzasz popołudnia w piaskownicy? Do swoich zajęć, będziesz potrzebował różnych ubrań.

Co już mam?
Zajrzyj do swojej szafy i określ, jakie masz zasoby, a czego Ci brakuje. Przeglądając swoje ubrania, zastanów się, czy nie popełniasz typowych dla mężczyzn błędów.
Nie zakładam, że popełniasz je wszystkie. To tylko kilka moich obserwacji zebranych w całość.
Jakie to błędy?

  • Mężczyźni często noszą na duże ubrania. Za długie spodnie, za szerokie marynarki, swetry wiszące na ramionach. Określ swój rozmiar i trzymaj się go na zakupach. Pamiętaj! Marynarka, która marszczy się pionowo jest za duża, a ta, która marszczy się poziomo – za mała.

za duży garnitur

  • Mężczyźni chodzą najczęściej w dżinsach i t-shircie. Najgorsze jest to, że dżinsy mają cały czas ten sam fason, jaki towarzyszył im w szkole średniej. Nie mam nic przeciwko temu wygodnemu zestawieniu. Pomyśl jednak, że na ulicy wyglądasz tak jak wszyscy. Czy taki jest Twój cel?
  • Mężczyźni często nie prasują ubrań. To widać, naprawdę.
  • Noszą brudne lub zniszczone buty. Mówi się, że kobieta przy pierwszym spotkaniu, gdy ocenia mężczyznę, patrzy na jego oczy, dłonie i buty. Nie chodzi o to, aby były drogie i z najnowszej kolekcji – wystarczy, aby były czyste i zadbane. Tyle i aż tyle.
  • Mężczyźni rzadko stawiają na kolor. Szkoda, bo kolor ożywia wygląd, przyciąga wzrok i pomaga zbudować ciekawy wizerunek. Wiem, że najczęściej panowie boją się różu. Muszę przyznać, że w dużej części słusznie, ponieważ róż kojarzy się z małymi dziewczynkami, matczyną miłością lub lalkami Barbie, trzeba więc być ostrożnym. Wykorzystując w ubiorze róż, należy pamiętać o umiarze, dodawać go w dodatkach lub w bardziej stosowanych odcieniach. Nie tak:

róż

Kliknij po różowe inspiracje.

 • Noszenie ubrania/ dodatków nieadekwatnych do okoliczności. Zbyt lub nie dość formalne ubranie, plecak i kurtka sportowa dobrana do garnituru czy zbyt elegancki zegarek noszony do dresu, to tylko niektóre złe połączenia.
 • Nieśmiertelne skarpetki do sandałów. Wiem, że jakiś czas temu na wybiegach można było znaleźć takie propozycje. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zestawienia z wybiegów będą nadawały się na ulicę. Sandały nosimy wtedy, gdy jest gorąco i chcemy mieć odkryte stopy. Noszenie skarpet do sandałów przeczy ich zastosowaniu.

Czego mi brakuje? Czas na realizację.
Już wiesz, w jakich rolach znajdujesz się w życiu i jakich ubrań potrzebujesz, by dobrze wyglądać. Sprawdziłeś najczęściej popełniane błędy i już wiesz, że nie dotyczą Ciebie. Super, teraz czas na zrobienie i zrealizowanie listy zakupów. Nie masz pomysłu, jak się za to zabrać? Nie lubisz chodzić na zakupy? Nie wiesz, jak zbudować swój wizerunek ubraniem? Skorzystaj z usług Personal Shoppera – to może ułatwić Ci życie, a przede wszystkim pomóc zbudować wizerunek.

Typy męskich sylwetek – ściąga
W prasie i telewizji, w Internecie i poradnikach, można znaleźć wiele informacji na temat damskich typów sylwetek. O męskich pisze się niewiele – a szkoda, bo proporcje w sylwetce męskiej są tak samo istotne, jak w przypadku kobiet.
Ideałem męskiej sylwetki jest sylwetka Y. Jeżeli masz ten typ sylwetki, Twoje ramiona i klatka piersiowa są szerokie, nie masz wystającego brzucha, biodra są wąskie, a nogi szczupłe. Ciężar sylwetki jest u góry, co w przypadku mężczyzn jest bardzo pożądane. Kolejnym typem męskiej sylwetki jest sylwetka A. Ciężar tej sylwetki leży w biodrach i nogach. Biodra i pupa są szerokie, a nogi masywne i dość krótkie. Ubierając sylwetkę A należy pamiętać, żeby nie przykuwać uwagi do dołu sylwetki. Wybieraj raczej ciemne i niezdobione spodnie. Góra Twojej sylwetki powinna być jaśniejsza, bardziej kolorowa i wzorzysta. Kolejna sylwetka, sylwetka I, to mężczyzna bardzo szczupły i bardzo wysoki. Świetnie wygląda w ubraniach „na cebulkę”, które dodają optycznie kilogramów. Duże wzory, krata, jasne i kolorowe materiały również powiększą i skrócą sylwetkę. Mężczyzna o sylwetce O to mężczyzna niski z dość szeroką talią, masywnymi nogami i rękami. Brzuszek jest dominującą częścią sylwetki, widoczna jest nadwaga. Sylwetka O powinna stawiać na proste, klasyczne fasony i nie nosić bardzo obszernych czy ubrań, które dodatkowo skrócą i obciążą sylwetkę. Unikamy również dużych wzorów oraz kraty – dodadzą zbędnych kilogramów. Kolejną sylwetką jest sylwetka P. Najprościej o niej można powiedzieć, że jest to Y z dużym brzuszkiem. Dobrze zbudowana góra sylwetki, wąskie biodra i szczupłe nogi to atut, wyzwaniem staje się brzuszek. Sylwetka P kupując koszule w swoim rozmiarze (czyli te, które pasują w obwodzie szyi i ramionach) , często nie dopinają się w okolicy talii. Dobrym rozwiązaniem jest szycie koszul na miarę, które lekko rozszerzają się ku dołowi. Unikamy poziomych pasków, kraty i dużym wzorów na wysokości talii. Sylwetka P powinna nosić ciemne, jednolite góry i bardziej kolorowe spodnie, które wizualnie odciągną uwagę od szerszej talii. Ostatnią sylwetką jest sylwetka E. Przedstawicielem jest dość niski mężczyzna o drobnej budowie ciała. Aby dodać sobie wzrostu, może stosować ubrania w zestawieniach monochromatycznych, czyli ubierając się całościowo w jeden kolor.

Komentarze

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.