fbpx

Jak zostać stylistką?

Inspiracje

To naprawdę jest jedyne, co robisz?
To da się z tego wyżyć?
Ludzie ci płacą za szukanie ciuchów?
Mąż na pewno dużo zarabia.

Takie rzeczy słyszę, gdy opowiadam o przedmiocie mojego biznesu.

Są też pytania z cyklu: jak to się robi? Jak zostać stylistką? Jakie szkolenia? Czy trzeba szkolenia? Jak się promujesz? Skąd masz klientów?

Odpowiadam dzisiaj na część z tych pytań. Zapraszam na film: Jak zostać stylistką?

Pracuję jako osobista stylista, czyli nie ubieram do sesji zdjęciowych, na pokazy mody. Głównym moim zajęciem jest: robienie zakupów z klientami, przeglądy szafy oraz analizy kolorystyczne.

Często dostaję pytania co zrobić, żeby pracować jako osobista stylistka, jakie książki przeczytać, jakie kursy odbyć.

Trzy podstawowe moje usługi:

analiza kolorystyczna
przegląd szafy
zakupy ze stylistką

Są to usługi, które wykonuje większość stylistek. Jest jednak jeden wyróżnik. Wiele osobistych stylistek nie wykonuje analizy kolorystycznej, nawet się z nią nie zgadza. Nie wiem dlaczego, wiem jednak, że każda osoba, która chce ubierać innych, doradzać w kwestii ubioru to powinna chociaż w podstawowym zakresie umieć dobierać kolory do osoby. Wiele osób, które chcą zostać stylistami ma „oko” do koloru i wie, który pasuje do danego typu kolorystycznego, potrafi łączyć kolory w zestawy.
Klienci oczekują od stylistów przekazania wiedzy, że nauczymy ich wybierać odpowiednie kolory, fasony. Żeby efektywnie przekazać wiedzę musimy umieć ją dobrze wytłumaczyć, a żeby dobrze wytłumaczyć musimy posiąść wszelką wiedzę teoretyczną. Jak to zrobić? Można ją zdobyć na szkoleniach, oraz z książek.

ANALIZA KOLORYSTYCZNA:

Nie będę polecała konkretnych szkoleń – ponieważ wszystko zależy od tego jaki nurt analizy kolorystycznej chciałabyś wybrać dla siebie. Najbardziej popularnym jest podział na cztery oraz na dwanaście typów kolorystycznych.
Najbliższy mi jest podział na 12 typów kolorystycznych – jeśli chcesz zgłębić wiedzę zgodnie z tym nurtem to polecam Ci książkę swojego autorstwa Ubierz się w kolor, jeśli chodzi o szkolenie praktyczne to zapraszam do mnie na dwudniowe stacjonarne szkolenie z zakresu analizy kolorystycznej.
Całą wiedzę teoretyczną możesz nabyć podczas kursu, który ja kończyłam u Ani Ciechomskiej Makeup Instructors Academy.

STYLIZACJA

Jeśli chodzi o stylizację sylwetki- typologię: nazewnictwo sylwetek jest bardzo zróżnicowane, spotkacie się z nazewnictwem owocowo-warzywnym (gruszka, jabłko, itd.), nazewnictwem Trinny i Susannah (Biblia sylwetek – podział na 12 typów- absolutny must have w bibiolteczce!), sylwetkami Goka Wana „Jak dobrze wyglądać nago” ( w tej pozycji nie znajdziesz dużo wiedzy dla stylistów- potraktuj bardziej inspiracyjnie).

Książką, którą polecam jest również:

„Jak wyglądać sexy „ Bradley Bayou (niech Cię nie zmyli tytuł- dużo wiedzy na temat sylwetek- ich mankamentów oraz atutów opisane w przystępny sposób).

„Bądź boska. Osobista stylistka radzi” książka Moniki Jurczyk Osy – oparta na autorskim podziale sylwetek, bardzo fajnie przekazana filozofia ubierania się.

Jeśli chodzi o stylizację męską to niestety nie ma za wiele pozycji opisującej sylwetki męskie. Polecam:
„Rzeczowo o modzie męskiej” Michał Kędziora – oprócz książki – zajrzyjcie również na blog: mrvintage.pl
w listopadzie 2020 Michał wydał równie wspaniałą książkę : „Jak się ubrać”

HISTORIA UBIORU

Wszystkie pozycje książkowe z zakresu historii mody są warte przeczytania. Ubiór zarówno kobiet, jak i mężczyzn ma fenomenalną historię. Książki z tego zakresu są przepełnione ciekawostkami, inspiracjami. Swoich faworytów przedstawiam poniżej.

FILOZOFIA MODY

Na rynku czytelniczym znajduje się mnóstwo poradników lifestylowych związanych z modą. Nie zawierają dużo technicznej wiedzy, są jedynie inspiracjami do tworzenia stylizacji, przeplatania stylów. Mnóstwo tytułów nawiązuje do stylu paryżanek, amerykanek. W mojej biblioteczce znajduje się min.:
„Mała czarna księga stylu” Nina Garcia

Jeżeli masz już podstawy (wiedzę teoretyczną) to jeszcze nie jest do końca przesądzone, że zostaniesz stylistą. Musisz spełnić jeszcze jeden warunek: musisz lubić pracę z ludźmi. Miłość do ubrań w połączeniu z miłością do ludzi to jest klucz do sukcesu w zawodzie osobistej stylistki.

Kolejna ważna sprawa:

żyłka przedsiębiorcy – musisz wiedzieć jak prowadzić fanpage na facebooku, jak zarządzać instagramem, jakie faktury można wrzucić w koszty, jak opracować strategię marketingową, jak najlepiej się reklamować, jakie propozycje przyjmować, jakie propozycje odrzucać.

Podsumowując jeśli chcesz zostać osobistą stylistką:
Zdobądź wiedzę o kolorach.
Zdobądź wiedzę o sylwetkach, fasonach.
Poznaj historię ubioru/mody.
Pracuj nad kontaktami z ludźmi.
Opracuj strategię marketingową.

Dodatkowo zaopatrz się w dużą ilość wytrwałości i cierpliwości. Weź pod uwagę, że na początku możesz pracować za darmo. Ja w pierwszym okresie pracy jako stylistka byłam zatrudniona na etacie po to by mieć zapewnioną stabilizację finansową i ze spokojną głową móc rozwijać swoje umiejętności w nowym zawodzie. Nie jest to jedyny sposób na „wejście” w nowy zawód, na pewno jednak bezpieczny.

Wejście od razu na całego w biznes stylisty może nieść ze sobą rozczarowanie związane z Twoim wyobrażeniem na ten temat. Jeżeli temat Cię interesuje szerzej, koniecznie zobacz mój webinar na ten temat. To materiał bezpłatny, możesz zapisać się na niego tutaj: kliknij.

Jak się promować:

Udzielaj się w Internecie: założenie fanpage na FB, konta na IG
Bierz udział w konferencjach, wydarzeniach dla kobiet, gdzie będziesz mogła podzielić się swoją fachową wiedzą. Na początku te wystąpienia mogą być za darmo lub po niskich stawkach. Nie zniechęcaj się! Wraz ze wzrostem uznania dla Twojej marki osobistej wzrosną stawki dla Ciebie 🙂

Na koniec zdradzę Ci mój przepis na sukces:
Wiedza (ciągłe pogłębianie wiedzy, śledzenie wydarzeń modowych, czytanie książek, czasopism)
Budowanie Marki osobistej (udoskonalanie działań marketingowych, autopromocja)
Wytrwałość (!!!)

Jeśli masz pytania śmiało zadawaj je w komentarzu! 🙂 Chętnie też dowiem się jaki Ty masz pomysł na realizację swojego projektu „Stylistka” 🙂

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.