12 typów kolorystycznych

Porady kolorystyczne Opublikowano: czwartek, 26 lutego 2015

Dawno nie było o kolorach.

Może to dlatego, że wiele z ostatnich miesięcy pochłoniętych było książką „Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej”. Najpierw wielkie planowanie, później pisanie książki, sesje zdjęciowe, obróbka, skład, korekta. Uff. Stworzenie pięknego poradnika wymaga dużo uwagi. Zabawa jednak zaczyna się, gdy rusza sprzedaż. To chyba najbardziej emocjonująca część :)

Chcesz pobrać bezpłatny rozdział książki? Wejdź tutaj. 

Ubierz się w kolor

Na początku bloga w dziale Porady można poczytać o wszystkich typach kolorystycznych. Sukcesywnie będę dodawała więcej i więcej informacji – aby każdy typ kolorystyczny był wypasiony ;)

Dzisiaj chciałam opowiedzieć o tym jak i skąd powstało 12 typów kolorystycznych. Wszystko zaczęło się od 4 pór roku, podziału najbardziej popularnego wśród kolorystów. Do mnie jednak przemówiła teoria 12 typów kolorystycznych. Dlaczego?

Zapraszam na video poradnik: 12 typów kolorystycznych!

Wersja tekstowa filmu:

Dwanaście typów kolorystycznych to coraz bardziej popularny system analizy kolorystycznej.
Czym jest analiza kolorystyczna i jak rozpoznać 12 typów kolorystycznych?

Analiza kolorystyczna to usługa, która ma na celu znalezienie typu kolorystycznego oraz kolorów, które pasują danej osobie. Jeżeli spotykasz się ze mną na usługę doboru kolorów jest to około dwugodzinne spotkanie. W tym czasie za pomocą chust i ram kolorystycznych określamy Twój typ urody.

Najbardziej popularnym systemem analizy kolorystycznej jest podział na cztery pory roku (często jest pomocny, ponieważ warto zastanowić się, czy kolor, który chcemy ubrać jest przyporządkowany konkretnej porze roku). Jeśli weźmiemy pod uwagę wiosnę, to kojarzy się ze świeżymi kolorami: jasna zieleń świeżej trawy i liści na drzewach, dużo kwiatów. Są to kolory dość intensywne, świeże. Wiosna to pora roku, w której dominuje światło i żywe kolory.
Lato – pierwsze skojarzenia to wakacje, urlop. Z nimi kojarzy się błękitne niebo i turkusowa woda (czyli odcienie niebieskiego i zielonego), piaskowa żółć, pola zbóż. Jasne kolory, rozmyte, lekko wypłowiałe.
Jesień to kolory przysłowiowej złotej polskiej jesieni: odcienie ciemnej, zgniłej zieleni, miodowe liście, rudość, brąz. Moje skojarzenie to również powidła, przetwory. Widać w przyrodzie bardzo dużo ciepła kolorystycznego, miękkie, ciężkie, ciemne kolory.
Zima to mróz, chłód i biały śnieg. Brunatne konary drzew, choinkowa zieleń. Ostre, ciemne, mocne, chłodne kolory.
Patrząc na powyższe wyznaczniki, można powiedzieć, że każda z pór roku ma jakieś cechy kolorystyczne, przyporządkowany zestaw kolorów. Możemy podać jego temperaturę (ciepły lub chłodny), walor (jasny czy ciemny) i chromatyczność (czysty lub zgaszony).

Jak określamy typy urody w systemie 4 pór roku?

Zazwyczaj patrząc na urodę. Wiosna to zazwyczaj jasna blodynka, jasne oczy, jasna skóra.
Lato – mysia, dość ciemna blondynka, jasna szatynka, oczy zazwyczaj jasne, ale w nieokreślonym kolorze (zielono-niebieskie, szaro-zielone, szaro-niebieskie).
Jesień – powinna być ruda, z piegami, jasną cerą i zielonymi albo piwnymi oczami, może też mieć brązowo – kasztanowe włosy.
Zima – to dwie reprezentantki. Pierwsza opcja – klasyczna Królewna Śnieżka: czarne włosy, ciemna opraw oczu, jasna cera, wyraziste usta. Druga opcja – ciemne włosy, ciemna oprawa oczu, śniada cera (albo szybko opalająca się).

Minusem systemu 4 pór roku jest fakt, że zazwyczaj myślimy sobie, że pasujemy trochę tu trochę tu (ja tak miałam!). W analizie kolorystycznej na podstawie 12 typów kolorystycznych, można opierać się na przepływie pór roku, czyli faktycznie zestaw kolorów może być pomiędzy jednym typem kolorystycznym a drugim. Nie do końca ma znaczenie, jak wyglądasz, jakie są cechy Twojej urody, ale jaki zestaw kolorów Ci pasuje.


Z czego bierze się 12 typów? Cztery typy (wiosna, lato, jesień, zima) są pomnożone przez trzy atrybuty każdego typu kolorystycznego. Każda z pór roku ma swoje atrybuty:
wiosna jest jasna, czysta, ciepła, lato jest jasne, zgaszone, chłodne, jesień jest ciepła, zgaszona, ciemna, a zima jest chłodna, ciemna, czysta.
W ten sposób powstaje 12 typów kolorystycznych!

Jeżeli chcesz poznać swój typ urody, możesz umówić się na analizę kolorystyczną, czy też zaznajomić się z bardziej rozbudowaną teorią za pomocą książki “Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej”, w której zawarłam całą teorię 12 typów urody. Co najważniejsze – obserwuj w jakich kolorach Ci dobrze i w jakich czujesz się najbardziej atrakcyjna.

Pamiętaj : nie jest ważne jak wyglądasz, a jakie kolory Ci pasują.

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji o 12 typach kolorystycznych, zapraszam na do artykułu o typach siostrzanych.  

Komentarze

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.